• Godziny otwarcia: Pon - Pt 7:00 - 17:00
 

Ile kosztuje księgowość dla firmy?

Koszty usług to dla przedsiębiorców jeden z najistotniejszych - obok jakości - czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o współpracy. Dlatego tym razem koncentrujemy się nie na zagadnieniach księgowych, a na jednym z najczęściej zadawanych pytań: ile kosztuje księgowa w 2022 roku? Wskazujemy również, w jaki sposób wycenia się usługi księgowe.

Ile kosztuje biuro rachunkowe - Gdańsk, Gdynia, Sopot?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie czynniki wpływają na cenę obsługi księgowej dla firm?
 • Czy cena księgowości zależy zawsze od liczby dokumentów?
 • Jaki jest cennik obsługi księgowej Taxbee?
 • Co może okazać się równie ważne (a nawet ważniejsze), niż cena?

Od czego zależy cennik usług księgowych 2022?

Istnieje kilka elementów, które wpływają na to, ile kosztują usługi księgowej (miesięcznie). Duże znaczenie ma zarówno rodzaj usług, z których korzystasz, jak i forma organizacyjno-prawna Twojego przedsiębiorstwa, a nawet wybrana forma opodatkowania. Dlatego przy wycenie usług, biuro rachunkowe zapyta Cię o:

 • Formę działalności. Co do zasady najniższą stawkę opłat za księgowość otrzymują osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest natomiast droższe w przypadku spółek kodeksu handlowego - w tym przede wszystkim spółek z o.o. czy też akcyjnych. W ich przypadku obowiązuje bowiem tzw. pełna księgowość.

 • Formę opodatkowania. Na niskie stawki w cenniku usług księgowych mogą liczyć osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a nawet księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Należy jednak pamiętać, że karta podatkowa dotyczy obecnie już tylko podatników, którzy przed 2022 rokiem rozliczali się w tej formie - nowo powstałe przedsiębiorstwa nie mają możliwości wyboru tej formy opodatkowania.

 • Status płatnika VAT. To, czy jesteś vatowcem, wpływa na cenę usług księgowych. Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT, rozliczają się bowiem z biurem rachunkowym na podstawie faktury VAT - a więc do ceny usług księgowych doliczają 23% podatku. Natomiast nievatowców obowiązują najczęściej ceny netto. Pamiętaj jednak, że otwierając nową firmę, nie w każdym przypadku masz możliwość zdecydowania co do rejestracji do VAT - istnieją branże (np. jubilerstwo, usługi prawnicze, doradcze, sprzedaż części samochodowych, internetowa sprzedaż kosmetyków itp.), w których musisz być płatnikiem podatku od samego początku działalności.

 • Zakres usług, z jakich korzystasz. Zwróć uwagę, że oprócz rozliczeń firmowych możesz przekazać do biura rachunkowego także prowadzenie innych spraw. W TaxBee zapewniamy naszym klientom pełną obsługę kadr i płac. W takiej sytuacji oferta, z której korzystasz, jest "kompletowana" z osobnych pakietów. To ważne, ponieważ płacisz tylko za te usługi, których naprawdę potrzebujesz i z których korzystasz.

Od czego jeszcze zależy cena usług księgowych?

Choć ustalany przez biuro rachunkowe cennik może bazować na różnych metodach wyliczeń - w zależności od konkretnej firmy, z którą nawiązuje się współpracę - to jednak najczęstszą praktyką jest uzależnianie stawki od miesięcznej liczby dokumentów do zaksięgowania. Oczywiście wycenie powinny podlegać nie pojedyncze dokumenty, a określone zakresy ("widełki"), np. od 0 do 20 dokumentów w skali miesiąca, następnie od 21 do 40 dokumentów itd.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że przedsiębiorstwo, które na ogół ma do księgowania niewiele transakcji, w jednym miesiącu wygeneruje niespodziewanie wyższą liczbę dokumentów. Aby uniknąć niepotrzebnych wahań w wysokości miesięcznych opłat, w TaxBee stosujemy zasadę, że jeśli umówiona do rozliczenia liczba dokumentów zostanie przekroczona o 6 sztuk w ciągu 3 miesięcy, dopiero wówczas przechodzimy na wyższy pakiet. To ważne, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy przedsiębiorców przed niespodziewanym wzrostem cen usług księgowych.

A dlaczego rozliczanie według określonych "widełek" jest lepsze? Ponieważ - dokładnie tak jak w przypadku pakietów dla różnych form działalności - płacisz za usługę, z której realnie korzystasz i która jest adekwatna do Twoich potrzeb.

Ile kosztują usługi księgowe TaxBee?

W biurze rachunkowym TaxBee zapewniamy obsługę księgową zarówno przedsiębiorcom prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą, jak i spółkom. Koszt obsługi księgowej zależy przede wszystkim od formy prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa, formy opodatkowania oraz miesięcznej liczby dokumentów. Oto, jak kształtuje się aktualny cennik usług księgowych TaxBee*:

 • rozliczenia na podstawie karty podatkowej - od 99 zł/m-c,
 • prowadzenie ewidencji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bez VAT - od 99 zł/m-c,
 • prowadzenie ewidencji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z VAT - od 149 zł/m-c,
 • prowadzenie KPiR bez VAT - od 199 zł/m-c,
 • prowadzenie KPiR z VAT - od 249 zł/m-c,
 • prowadzenie ksiąg rachunkowych - od 599 zł/m-c,
 • obsługa kadrowo-płacowa umów cywilnoprawnych - od 29 zł/os miesięcznie,
 • obsługa kadrowo-płacowa umów o pracę - od 45 zł/os miesięcznie.


W szczególnych sytuacjach - dla przedsiębiorstw, które wymagają nietypowego zakresu usług - przygotowujemy indywidualną wycenę.

Czy warto kierować się ceną obsługi księgowej przy wyborze biura?

Cena usług księgowych z pewnością ma znaczenie dla przedsiębiorstwa, ale najważniejsza pozostaje zależność pomiędzy ceną a jakością. Podczas podejmowania decyzji pamiętaj, że:

 • Koszty usług księgowych wliczasz w koszty prowadzenia działalności. Wpływają one zatem korzystnie na kwotę podatku do zapłaty.
 • Ogromne znaczenie ma lista usług dodatkowych, wliczonych w cenę danego pakietu. W TaxBee jest ona naprawdę szeroka - w ramach miesięcznej opłaty otrzymujesz m.in.:
 • bieżącą pomoc - w każdej chwili możesz skontaktować się z nami, gdy masz jakieś pytania, a my zawsze odpowiemy,
 • powiadomienia o zmianach w przepisach - dbamy o to, aby nasi klienci o każdej ważnej nowelizacji dowiadywali się właśnie od nas,
 • możliwość dostarczania dokumentów kurierem, a nie osobiście - w naszym przypadku dodatkowo sami zamawiamy tę usługę kurierską, więc korzystasz z niej bezpłatnie,
 • dostęp do elektronicznego systemu z informacjami do rozliczeń - np. wysokością składek i zaliczek na podatek, obowiązujących terminach wpłat, numerach kont itp.,
 • wsparcie w rozliczeniach rocznych,
 • czy nawet elastyczne godziny pracy biura, gdy wolisz przyjechać na rozmowę, zamiast dzwonić,
 • natomiast już na starcie możesz skorzystać z naszej pomocy przy zakładaniu firmy.


Dobre biuro rachunkowe może realnie pomóc w prowadzeniu działalności i sprawić, że wszelkie zawiłości finansowo-księgowe będą dla Ciebie całkowicie nieodczuwalne. W takiej sytuacji fakt, ile kosztują usługi księgowe, schodzi na dalszy plan, bo pozwalają Ci one zaoszczędzić wiele czasu, stresów i kosztownych błędów.


* Cennik aktualny na dzień 21.09.2022. Podane ceny są cenami netto.