• Godziny otwarcia: Pon - Pt 7:00 - 17:00
 

Składka zdrowotna a opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Czasy, gdy składka zdrowotna była taka sama dla wszystkich przedsiębiorców, minęły. Dziś jest ona zależna od przychodów/dochodów przedsiębiorstwa, ale także od wybranej formy opodatkowania. W artykule przyglądamy się aktualnym (w 2022 roku) i - prawdopodobnym - przyszłym (w 2023 roku) wysokościom składek zdrowotnych. Odpowiadamy też na pytanie, co stanie się, jeśli firma w ciągu roku przekroczy próg dochodowy.

TaxBee | Biuro rachunkowe dla fajnych firm

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na jakich zasadach opłacasz składkę zdrowotną jako tzw. "ryczałtowiec"?
 • Jaka będzie (prawdopodobna) wysokość Twojej składki w 2023 roku?
 • Czy i jak Twoja składka zdrowotna zmieni się, jeśli w trakcie roku podatkowego przekroczysz któryś z progów dochodowych (60 tys. zł lub 300 tys. zł)?

Jak zapewne wiesz, do końca 2021 roku składka zdrowotna była taka sama dla wszystkich dla przedsiębiorców i wynosiła niewiele ponad 380 zł miesięcznie.

Od 2022 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmieniły się. W przypadku działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest ona naliczana w oparciu o wysokość PRZECIĘTNEGO WYNAGRODZENIA.

Ale uwaga: składka zdrowotna nie jest taka sama dla wszystkich ryczałtowców. Podstawa jej wymiaru zależy od Twojego przychodu i wynosi obecnie:

 • 60% przeciętnego wynagrodzenia (czyli 335,94 zł), jeśli Twój roczny przychód nie przekracza 60 tys. zł,
 • 100% przeciętnego wynagrodzenia (czyli 559,89 zł), jeśli Twój roczny przychód mieści się między 60 a 300 tys. zł,
 • 180% przeciętnego wynagrodzenia (czyli 1007,81 zł), jeśli Twój roczny przychód przekracza 300 tys. zł.


Jak zmieni się składka zdrowotna w 2023 roku?

W 2023 roku przeciętne wynagrodzenie ma znacznie wzrosnąć - zgodnie z projektem ustawy budżetowej wyniosłoby 6935 zł. W porównaniu z bieżącym rokiem oznaczałoby to zmianę o blisko 700 zł!

Jak nowa wysokość przeciętnego wynagrodzenia wpłynęłaby na wysokość Twojej składki zdrowotnej? Policzmy:

 • Przy przychodach do 60 tys. zł za rok bieżący - możesz zapłacić 374,49 zł miesięcznie w 2023 roku.
 • Przy przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł za rok bieżący - możesz zapłacić 624,15 zł miesięcznie w 2023 roku.
 • Przy przychodach powyżej 300 tys. zł za rok bieżący - możesz zapłacić 1123,47 zł miesięcznie w 2023 roku.


Ta zmiana ma największe znaczenie dla firm, których przychody znajdą się w pobliżu progów (czyli ok. 60 tys. zł oraz ok. 300 tys. zł).

Co stanie się, jeśli przekroczysz próg dochodów w trakcie roku?

Drugie ważne przypomnienie: przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jesteś zobowiązany/a, by w razie przekroczenia któregoś z tych dwóch progów dochodowych, przejść na składkę zdrowotną odpowiednią dla kolejnego, wyższego progu dochodowego.

A co z już zapłaconymi składkami? To zależy. Jeśli rozliczasz się na podstawie bieżących przychodów (to najczęściej spotykana sytuacja), po prostu zaczynasz płacić wyższe składki. Dodatkowo - na koniec roku - płacisz wyrównanie za te miesiące, w których płaciłeś/płaciłaś składki zdrowotne obliczone jeszcze dla niższego progu dochodowego.

Inaczej dzieje się, jeśli Twoje składki wyliczone zostały na podstawie przychodów za ubiegły rok. Taka sytuacja zdarza się o wiele rzadziej, ale jest możliwa. W takim przypadku konieczna może okazać się dopłata do składek zdrowotnych nawet za wszystkie poprzednie miesiące roku.

A jaka może być maksymalna dopłata dla przedsiębiorcy, który zadeklaruje niższy przychód, a pod koniec roku okaże się, że “rzutem na taśmę” przekroczył wyższy próg podatkowy?

 • 2687,40 zł za 12 miesięcy - jeśli zadeklarujesz przychód poniżej 60 tys. zł, a faktycznie osiągniesz przychód w przedziale 60 tys. - 300 tys. zł.
 • 5375,04 zł za 12 miesięcy - jeśli zadeklarujesz przychód 60 tys. - 300 tys. zł, a faktycznie osiągniesz przychód powyżej 300 tys. zł.,
 • 8 062,44 zł za 12 miesięcy - jeśli zadeklarujesz przychód poniżej 60 tys. zł, a faktycznie osiągniesz przychód powyżej 300 tys. zł. Wbrew pozorom, ta ostatnia sytuacja jest prawdopodobna w przypadku firm, które w ciągu roku bardzo dynamicznie rozwiną działalność.


Zachęcamy Cię do sprawdzenia - np. pod koniec listopada - jak kształtuje się Twój przychód za minionych 11 miesięcy. Dzięki temu będziesz w stanie oszacować wcześniej, czy (i jaka) podwyżka składki zdrowotnej czeka Cię w 2023 roku oraz czy musisz dopłacić różnicę za rok bieżący.


(A jeśli jesteś klientem TaxBee, po prostu zajrzyj do comiesięcznych raportów, które od nas otrzymujesz :) )