• Godziny otwarcia: Pon - Pt 7:00 - 17:00

Aktualności

Kasowy PIT w pigułce

14 października 2024

Kasowy PIT to sposób rozliczania podatku, w którym zobowiązanie podatkowe powstaje dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca otrzyma zapłatę za fakturę. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy prowadzący JDG, którzy dokonują sprzedaży na rzecz innych firm i:
  • w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli 1 mln zł przychodu,
  • LUB otworzyli działalność dopiero w bieżącym roku.
Ta forma rozliczeń jest dobrowolna - wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. UWAGA! Kasowy PIT działa w dwie strony. Jeśli z niego skorzystasz, to koszty w firmie również możesz odliczyć dopiero wtedy, gdy opłacisz fakturę. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2025 roku.



Obowiązkowe e-Doręczenia

20 listopada 2023

Już wkrótce elektroniczna forma kontaktu - tak zwane e-Doręczenia - będzie nie tylko wygodną opcją dla przedsiębiorców, ale wręcz ich obowiązkiem. Jeśli otworzysz działalność gospodarczą po 1 stycznia 2024 roku, posiadanie adresu do e-Doręczeń będzie dla Ciebie obowiązkowe od razu! A jeśli już teraz prowadzisz działalność, masz na jego założenie całe dwa lata. O szczegółach elektronicznej rewolucji dla firm przeczytasz na stronie Biznes.gov.pl.



Korekta składek ZUS

9 listopada 2023

Pamiętaj, że jeśli w Twoich rozliczeniach wkradł się błąd lub nieścisłość, możesz skorygować go w ściśle określonych terminach. Co ważne - w tej chwili masz jeszcze możliwość skorygowania ewentualnych pomyłek w dokumentach za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku - ale zostało Ci na to niewiele czasu! ⌛ Szczegółowe dane i wytyczne znajdziesz na stronie ZUS, klikając tutaj.



Krajowy System e-Faktur

23 października 2023

Czy wiesz już, że od 1 lipca przyszłego roku wszystkie faktury wystawiane przez przedsiębiorców będą trafiać od razu do Krajowego Systemu e-Faktur, prowadzonego przez Ministerstwo Finansów? Ta zmiana będzie prawdziwą rewolucją dla właścicieli firm! O tym, co dokładnie oznacza wprowadzenie systemu KSeF możesz przeczytać m.in. na portalu Prawo.pl.



Zakładanie działalności przez aplikację

09 października 2023

Jesień sprzyja realizacji planów, dlatego wiele osób właśnie teraz decyduje się na otwarcie działalności gospodarczej 🙂 Jeśli jeszcze się wahasz, ten argument może Cię przekonać:

Od września tego roku procedury dotyczące rejestracji firmy stały się prostsze - nie jest już wymagane wcześniejsze uzyskanie numeru NIP, a samą procedurę można przeprowadzić również przez aplikację mObywatel. Więcej informacji w artykule na portalu Forsal.pl.



Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

01 czerwca 2023

Ten rok przyniósł spore zmiany w opłatach składek ZUS. W maju przedsiębiorcy musieli po raz pierwszy złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, a dziś upływa ostatni dzień na wysłanie wniosku o zwrot ewentualnej nadpłaty.

Jeśli jeszcze nie złożyłeś/ nie złożyłaś wniosku, na stronie ZUS znajdziesz odpowiednią instrukcję.



Plusy i minusy Ulgi na start

16 marca 2023

Jeśli przymierzasz się do otwarcia własnej działalności, zapewne wiesz, że wielu przedsiębiorców płaci niemałe składki na ubezpieczenia społeczne.

Oczywiście po otwarciu firmy nie musisz przechodzić od razu na tzw. pełny ZUS - możesz skorzystać z "Ulgi na start" i nawet przez pierwsze 6 miesięcy działalności opłacać wyłącznie składkę zdrowotną - bez składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W następnej kolejności możesz przejść na tzw. składki preferencyjne.

"Ulga na start" ma jednak pewne wady - w tym brak możliwości skorzystania z niektórych zasiłków i świadczeń. Dowiedz się więcej o konsekwencjach korzystania z ulgi.



Zgłaszanie umów o dzieło do ZUS

7 marca 2023

Czy wiesz o tym, że jako właściciel firmy każdą umowę o dzieło zawieraną z wykonawcą "z zewnątrz" (tzn. osobą, która nie jest Twoim pracownikiem ani też nie współpracuje z Tobą w ramach swojej działalności gospodarczej) musisz zgłaszać do Urzędu Skarbowego?

Choć przepisy, o których za chwilę przeczytasz, nie są nowe - weszły w życie 1 stycznia 2021 roku - to wciąż nie wszyscy pamiętają o tym obowiązku. Tymczasem większość umów dzieło, które zawierasz z inną osobą, niż Twój pracownik, powinieneś/powinnaś zgłosić do ZUS na formularzu RUD.

Więcej informacji na temat zgłaszania umów znajdziesz na stronie ZUS: https://bit.ly/41Sq3gK.



Najem prywatny czy działalność gospodarcza?

2 marca 2023

Czy uzyskujesz dochody z prywatnego najmu nieruchomości? Jeśli tak, należysz do tysięcy właścicieli mieszkań w Polsce, dla których niedawno zmieniły się przepisy podatkowe.

Od 1 stycznia 2023 roku jedyną możliwą formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (a nie według skali podatkowej). A to oznacza, że stawka podatku wynosić będzie 8,5%, a nawet 12,5%.

Niektórzy właściciele mieszkań zastanawiają, się czy w tej sytuacji warto zmienić zasady i zacząć oferować najem w ramach działalności gospodarczej? Więcej o nowych zasadach opodatkowania najmu prywatnego przeczytasz w artykule.



Możliwość zmiany formy opodatkowania za 2022 rok

23 lutego 2023

Jeśli w 2022 roku Twoja działalność opodatkowana była podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, możesz na początku 2023 roku wstecznie zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową.

To ewenement w przepisach podatkowych, wprowadzony jednorazowo przepisami Polskiego Ładu. Ale - uwaga - tak zwani "ryczałtowcy", którzy będą chcieli rozliczyć ubiegłoroczne przychody na zasadach ogólnych, muszą sporządzić remanent. Szczegóły znajdziesz w artykule: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00172#8



Kasy rejestrujące w myjniach samochodowych

20 lutego 2023

Nasz dzisiejszy wpis zainteresuje Cię, jeśli:
- otwierasz właśnie nową działalność i od razu obejmuje Cię obowiązek posiadania kasy fiskalnej,
- prowadzisz działalność, ale dopiero od tego roku musisz przejść na rejestrowanie transakcji przy pomocy kasy fiskalnej,
- prowadzisz myjnię samochodową.

Od 2023 roku wszystkie nowe kasy rejestrujące są już kasami online! Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wdrażają kasę fiskalną po raz pierwszy, w ofercie rynkowej znajdą jedynie urządzenia wyposażone w łączność z Centralnym Rejestrem Kas.

Uwaga! Obowiązek wdrożenia kas online od 1 lutego 2023 roku objął również myjnie samochodowe! Więcej o zmianach przeczytasz na:https://www.gov.pl/web/finanse/kasy-rejestrujace-w-myjniach-samochodowych-od-przyszlego-roku



Wysokość składek ZUS w 2023 roku

10 lutego 2023


Dla przedsiębiorców obecne miesiące oznaczają wiele zmian - dlatego koncentrujemy się właśnie na nowościach. A zaczynamy od długo zapowiadanej, rekordowej podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia (w przypadku nowych firm) lub od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli będących na tzw. "pełnym ZUS-ie").

Wszystkie informacje o nowych wysokościach składek znajdziesz w serwisie ZUS: https://bit.ly/3RLGnLG



Tani prąd dla firm z sektora MŚP

29 listopada 2022


Czy wiesz, że jako przedsiębiorca prowadzący mikroprzedsiębiorstwo (w tym jednoosobową działalność gospodarczą), małą albo średnią firmę*, masz prawo do korzystania z niższych stawek za energię elektryczną?

Możliwość skorzystania z tańszego prądu dla firm z sektora MŚP wprowadziła ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Pozwala Ci ona "zamrozić" ceny energii elektrycznej na poziomie maksymalnie 785 zł/MWh (czyli 0,79 zł/kWh).

W tym celu musisz dostarczyć "OŚWIADCZENIE SKŁADANE PRZEZ ODBIORCÓW UPRAWNIONYCH". Jego wzór znajdziesz na stronie serwisu informacyjnego Biznes.gov.pl: https://pliki.biznes.gov.pl/biznes-pl/20221115/Oswiadczenie-skladane-przez-podmioty-uprawnione.pdf lub na stronie internetowej Twojego dostawcy energii elektrycznej.

Dokument możesz złożyć w formie elektronicznej (podpisując go profilem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym) lub wydrukować, podpisać i przesłać pocztą do Twojego dostawcy energii elektrycznej.

Jeśli jeszcze nie dopełniłeś/łaś formalności, warto się pospieszyć. Choć przepisy weszły w życie niedawno, na złożenie oświadczenia masz czas tylko do 30 listopada 2022 roku!

* Sektor MŚP to przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej, niż 250 pracowników, o rocznym obrocie nieprzekraczającym 50 milionów euro i sumie aktywów w bilansie końcowym nieprzekraczającym 43 mln euro.




Jak wypełnić pełnomocnictwo do ZUS?

2 września 2022


Być może jako przedsiębiorca nie odczuwasz aż tak dużej różnicy pomiędzy latem a pozostałymi porami roku - bowiem właściciele firm zawsze mają wiele spraw do załatwienia...

Na szczęście wiele z nich możesz powierzyć swojej księgowej! Możemy dopełnić w Twoim imieniu m.in. wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi i społecznymi (w tym emerytalnymi) w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wystarczy, że udzielisz nam pełnomocnictwa. Przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo dokładną, ilustrowaną instrukcję wypełniania druków ZUS:

  • PEL - do udzielania pełnomocnictwa,
  • PEL-Z - załącznik przeznaczony dla spółek, które mają wieloosobowe przedstawicielstwo,
  • PEL-O - czyli odwołanie pełnomocnictwa (np. wtedy, gdy zmieniasz swoje stare biuro rachunkowe na nowe),
  • PEL-K - umożliwiające księgowej reprezentowanie Cię podczas kontroli.


Zobacz artykuł na naszym blogu i przekonaj się, że udzielenie upoważnienia wcale nie jest trudne: Jak złożyć pełnomocnictwo w ZUS? Wszystko o formularzach ZUS - PEL




Jakie zmiany (prawdopodobnie) pojawią się w kodeksie pracy w 2023 roku?

4 sierpnia 2022


Jeśli zatrudniasz (lub planujesz zatrudnić) pracowników, z pewnością wiesz o szykujących się zmianach w Kodeksie pracy, związanych z nowymi dyrektywami unijnymi.


Ustawy nie zostały jeszcze uchwalone. Dlatego nowelizacja przepisów wejdzie w życie nie od sierpnia 2022 roku (jak spodziewali się eksperci), ale prawdopodobnie dopiero od 1 stycznia 2023 roku


Zmiany dotyczą takich kwestii, jak:

  • Praca zdalna. W ustawie pierwszy sformułowana zostanie definicja pracy zdalnej. Co więcej - z inicjatywą przejścia na zdalny tryb pracy może wystąpić również pracownik.
  • Ochrona prawna pracownika, który korzysta ze swoich uprawnień. Jeśli pracodawca naruszy prawa pracownika, a pracownik będzie dochodził swoich praw, nie może to być traktowane np. jako powód do rozwiązania umowy.
  • Badanie trzeźwości pracownika. Nowe przepisy mają ułatwić pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik nie przystępuje do pracy po spożyciu alkoholu.
  • Udogodnienia dla rodziców i opiekunów dzieci. W tym przypadku planowanych zmian jest sporo, m.in.:
    - pracodawca nie powinien odmawiać przejścia na pracę zdalną, jeśli pracownica jest w ciąży lub pracownik/pracownica wychowuje dziecko do 4 roku życia albo dziecko niepełnosprawne,
    - pracodawca miałby zapewnić elastyczny czas pracy dla rodziców lub opiekunów dziecka do 8 roku życia,
    - urlop rodzicielski ma zostać wydłużony do 41 tygodni (a jeśli ciąża była mnoga - nawet do 43 tygodni), z czego 9 tygodni może wykorzystać jedynie ojciec dziecka,
    - 14-dniowy urlop rodzicielski dla ojców ma być dostępny tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
  • Urlop ze względu na działanie siły wyższej. Według projektu, w nagłych i poważnych sytuacjach losowych (rodzinnych) pracownik będzie mógł skorzystać z tzw. "zwolnienia z powodu siły wyższej".
  • Urlop opiekuńczy. Ma być to bezpłatny urlop w wymiarze do 5 dni rocznie dla pracownika, który opiekuje się poważnie chorym członkiem rodziny.


O tym, czy i które z nowych przepisów znajdą się w prawie pracy, dowiemy się wkrótce.




Kto kontroluje firmy działające sezonowo?

29 lipca 2022


Prowadzisz działalność tylko w sezonie wakacyjnym?
A może Twój biznes funkcjonuje przez cały rok, ale właśnie teraz ma największe obroty?

Jeśli tak, latem możesz spodziewać się niezapowiedzianej kontroli urzędowej - i wcale nie wynika ona z faktu, że konkretnie Twoja działalność znalazła się na celowniku.

W sezonie wakacyjnym zawsze wzrasta bowiem liczba wyrywkowych kontroli prowadzonych przez

  • KAS (Krajową Administrację Skarbową),
  • PIP (Państwową Inspekcję Pracy),
  • Sanepid,
  • czy też Izbę Handlową.


Dowiedz się, jakie instytucje najczęściej kontrolują przedsiębiorców w miejscowościach turystycznych. Sprawdź też, co przede wszystkim jest sprawdzane podczas wizyty kontrolerów.
Zobacz najnowszy artykuł na naszym blogu: Kontrole w firmach sezonowych - co warto o nich wiedzieć?




Wykorzystanie prywatnego auta w działalności gospodarczej a koszty

15 lipca 2022


Z naszych doświadczeń wynika, że wielu właścicieli małych firm ma wątpliwości, czy mogą uwzględnić w kosztach wydatki związane z wykorzystaniem prywatnego auta do prowadzenia działalności. A przecież może okazać się, że środki, które przeznaczasz na paliwo (w związku z dojazdami do klientów bądź organizacją zaopatrzenia dla Twojego biznesu) to naprawdę spora kwota w skali miesiąca!

W kosztach działalności możesz uwzględnić 20% praktycznie każdego z wydatków związanych z eksploatacją samochodu - to nie tylko zakup paliwa, ale również m.in.:

  • zakup opon,
  • zakup materiałów eksploatacyjnych,
  • koszty przeprowadzonych napraw,
  • koszty części zamiennych,
  • koszty związane z ubezpieczeniem auta,
  • koszty parkowania (potwierdzone np. biletem parkingowym lub fakturą; ale nie paragonem).


Co ważne - zaliczenie tych wydatków w koszty dotyczy sytuacji, w której:

  • samochód jest Twoją prywatną własnością lub współwłasnością (tzn. nie jest składnikiem majątku firmy, czyli nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych),
  • i korzystasz z niego nie tylko prywatnie, ale także do celów związanych z prowadzoną działalnością.


A co z tzw. "kilometrówkami" i ewidencją zrealizowanych przejazdów? Od 2019 roku została zastąpiona właśnie uproszczonym rozliczaniem 20% poniesionych wydatków.

I jeszcze jedno wygodne uproszczenie przepisów: na fakturze dokumentującej wydatki na użytkowanie auta nie musi znajdować się jego numer rejestracyjny. Taki wymóg wprawdzie istniał kiedyś, ale obecnie już nie obowiązuje.




Otwarcie własnej firmy przez osoby z Ukrainy

24 czerwca 2022


Jesteś z Ukrainy i chcesz otworzyć biznes w Polsce?

Bez trudu otworzysz własną działalność gospodarczą, jeśli przebywasz w Polsce legalnie i masz nadany numer PESEL. W takiej sytuacji możesz założyć albo indywidualną działalność gospodarczą, albo spółkę - dokładnie tak samo, jak każdy obywatel Polski.

Wszystkie informacje na temat zakładania firmy znajdziesz w artykule na naszym blogu: Jesteś z Ukrainy i chcesz otworzyć firmę w Polsce? Zobacz, jak to zrobić!




Polski Ład a zmiany w podatkach

25 maja 2022


Zapewne od kilku tygodni często słyszysz o planowanej nowelizacji Polskiego Ładu. 12 maja ustawę przyjął Sejm, obecnie czekamy jeszcze na jej przegłosowanie przez Senat.

Ponieważ jednak przygotowywane zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku, warto przyjrzeć się im już teraz. W ustawie NiskiePodatki sporo przepisów dotyczy preferencji dla rodzin, my koncentrujemy się natomiast jedynie na tych nowościach, które będą ważne dla właścicieli firm.

  • Jedną z najgłośniej dyskutowanych zmian jest obniżenie stawki #PIT do 12% (wcześniej było to 17%). Właśnie w związku z tą zmianą zlikwidowana ma zostać tzw. ulga dla klasy średniej, czyli przepisy, które miały uchronić część podatników przed obniżeniem dochodów w związku ze zmianami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu.
  • Bez zmian pozostaje natomiast podstawowa kwota wolna od podatku (30 tys. zł). Jeśli rozliczasz się wg skali podatkowej, na drugi próg podatkowy "wskoczysz" - zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku tego roku - gdy Twój dochód do opodatkowania przekroczy 120 tys. zł.
  • Podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatekliniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową, będą mogli odliczać od podatku pewną część składki na ubezpieczenie zdrowotne.
  • I jeszcze ważna informacja dla podatników, którzy na początku roku nie mieli pewności co do najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania. Zgodnie z nową ustawą, przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą mogli ponownie rozważyć przejście na rozliczenia według skali podatkowej.




Czym jest odprawa pośmiertna i kiedy musisz ją wypłacić?

13 maja 2022


Dziś poruszamy smutny temat, ale niestety on również jest częścią rzeczywistości, w której funkcjonują właściciele firm.

Mowa o: odprawie pośmiertnej. Czy wiesz, że jeśli Twój pracownik umrze, Ty jako pracodawca masz obowiązek wypłacić jego rodzinie jednorazowe świadczenie?

  • Odprawa pośmiertna wypłacana jest po śmierci pracownika, który miał zawartą z Tobą umowę o pracę. Nie ma tu znaczenia, czy pracownik zmarł w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych, czy poza godzinami pracy.
  • Drugi przypadek to sytuacja, w której umowa o pracę zakończyła się, ale pracownik przebywał jeszcze na zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.
  • Wysokość odprawy jest zróżnicowana - może odpowiadać równowartości jednomiesięcznego, trzymiesięcznego lub nawet sześciomiesięcznego wynagrodzenia (w zależności od tego, jak długo dana osoba była u Ciebie zatrudniona).
  • Świadczenie wypłacasz małżonkowi pracownika, a także (w zależności od wieku oraz sytuacji rodzinnej) również członkom jego najbliższej rodziny, np. dzieciom lub rodzicom. Oczywiście kwota odprawy jest wówczas rozdzielana między te osoby.


Istnieje jednak sposób na to, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem wypłaty tej niemałej kwoty - a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny pracownika. Jest to możliwe, gdy wykupisz dla pracowników ubezpieczenie na życie i to Ty pokryjesz koszty składki.

W takiej sytuacji rodzina ubezpieczonego otrzyma w razie jego śmierci odszkodowanie od ubezpieczyciela:

  • Jeśli kwota odszkodowania byłaby taka sama jak odprawa lub wyższa - Ty nic już nie dopłacasz.
  • Jeśli natomiast odszkodowanie okazałoby się niższe od należnej odprawy pośmiertnej, musisz wypłacić jedynie brakującą różnicę.

Mamy nadzieję, że tak przykre zdarzenie jak śmierć osoby z zespołu firmy nigdy Cię nie spotka. Na wszelki wypadek warto jednak zawczasu wykupić polisę.




PIT za 2021 rok - ulgi dla opodatkowanych podatkiem liniowym

22 kwietnia 2022


Na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok pozostał dokładnie tydzień, a my - zgodnie z obietnicą - przypominamy, jakie ulgi przysługują Ci, jeśli rozliczasz się w formie podatku liniowego.

Spójrz, lista jest całkiem spora i obejmuje m.in.:

  • składki na ubezpieczenie społeczne,
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne (odliczenie dostępne po raz ostatni za rok 2021),
  • wpłaty na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • ulgę termomodernizacyjną,
  • ulgi z tytułu darowizn na rzecz kultu religijnego, sportu, kultury, szkolnictwa wyższego i nauki (w przypadku publicznych szkół zawodowych możesz odliczyć maksymalnie 6% dochodu),
  • stratę podatkową z lat ubiegłych,
  • ulgę na złe długi.


Nie czekaj do ostatniej chwili - złóż deklarację odpowiednio wcześniej i spokojnie czekaj na nadchodzący długi weekend majowy.




PIT za 2021 rok - ulgi dla opodatkowanych na zasadach ogólnych

21 kwietnia 2022


Czy pamiętasz, że tylko do 30 kwietnia masz czas na złożenie deklaracji podatkowej PIT za 2021 rok? Skorzystaj z przysługujących Ci ulg! Ich lista zależy przede wszystkim od formy opodatkowania.

Jeśli rozliczasz się na podstawie skali podatkowej, możesz odliczyć m.in.:

  • składki na ubezpieczenie społeczne,
  • wpłaty na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • ulgę na dziecko,
  • ulgę rehabilitacyjną,
  • ulgę z tytułu krwiodawstwa,
  • ulgę internetową,
  • ulgę termomodernizacyjną,
  • ulgi z tytułu darowizn na rzecz kultu religijnego, sportu, kultury, szkolnictwa wyższego i nauki,
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne (odliczenie dostępne po raz ostatni za rok 2021),
  • ulgę na leki,
  • stratę podatkową z lat ubiegłych,
  • ulgę na złe długi,
  • ulgę e-TOLL.




Jak skorygować błędnie wystawiony paragon?

17 marca 2022


Potknięcia mogą się zdarzyć każdemu przedsiębiorcy. Jeśli pomyłka dotyczy faktury, łatwo poprawisz ją, wystawiając fakturę korygującą albo - gdy to Ty jesteś nabywcą, a na fakturze umieszczono Twoje błędne dane - notę korygującą.

A co zrobić, gdy pomylisz się podczas nabijania sprzedaży na kasę fiskalną - np. zamiast 50 zł wprowadzisz 5000 zł albo wprowadzisz niewłaściwy kod towaru?

  • Pamiętaj, aby zawczasu założyć - w dowolnej formie, nawet w zeszycie - ewidencję oczywistych pomyłek na kasie fiskalnej. Jeśli dojdzie do błędu, w ewidencji wpisujesz wartość sprzedaży brutto i należny podatek, opis okoliczności w jakich doszło do pomyłki - dołączasz również ORYGINAŁ paragonu.
  • Gdy zauważysz, że zdarzyła Ci się oczywista pomyłka, zatrzymaj koniecznie oryginał błędnego paragonu - nie wydawaj go klientowi, tylko dołącz do ewidencji, o której piszemy powyżej. Oczywiście nabij również na kasę prawidłową wartość i poprawny paragon wydaj klientowi.
  • Podobną procedurę zastosuj w przypadku pomyłek nieoczywistych - czyli takich, w przypadku których trudniej jest wykazać, że dana wartość faktycznie jest błędem, a nie celowym działaniem. Oryginał błędnego paragonu dołącz do ewidencji, a prawidłową wartość sprzedaży nabij na kasę i wydaj poprawny paragon klientowi.
  • Koniecznie zadbaj o to, aby błędy paragon nie trafił do klienta❗️ Jeśli tak się stanie, wykazanie pomyłki i wprowadzenie korekt do rozliczeń będzie trudniejsze lub nawet niemożliwe. To z kolei może narazić Cię na konieczność zapłacenia wyższego podatku VAT (jeśli kwota na błędnym paragonie była niepotrzebnie zawyżona).


Najlepiej jednak przy wystawianiu paragonów trzymaj się zawsze dwóch zasad:

  • koniecznie sprawdź poprawność paragonu, zanim zatwierdzisz go na kasie fiskalnej do wydrukowania,
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości spójrz raz jeszcze na paragon po jego wydrukowaniu.




Urlop okolicznościowy - co to jest i komu przysługuje?

24 lutego 2022


Czy wiesz o tym, że Twój pracownik może poprosić Cię o urlop ze względu na ważne wydarzenia osobiste/rodzinne? Jest to tzw. urlop okolicznościowy udzielany w wymiarze 1 lub 2 dni.

1 dzień urlopu przysługuje pracownikowi z racji:

  • uroczystości ślubnych jego dziecka,
  • zgonu lub uroczystości pogrzebowych rodzeństwa, dziadków, teściów lub osoby, która znajduje się pod opieką Twojego pracownika.


2 dni urlopu natomiast pracownik otrzymuje z racji:

  • własnych uroczystości ślubnych,
  • narodzin dziecka,
  • zgonu lub uroczystości pogrzebowych współmałżonka, dziecka, rodziców lub rodziców przybranych (macochy lub ojczyma).


Liczba dni urlopu nie jest określona - pracownik może o niego wystąpić w każdej z wymienionych powyżej sytuacji. Pamiętaj również, że urlop okolicznościowy jest płatny tak samo, jak urlop wypoczynkowy.




Polski Ład - co trzeba o nim wiedzieć?

7 lutego 2022


Jeśli tylko wykonujesz jakąkolwiek działalność zarobkową - z pewnością od stycznia interesujesz się tematem Polskiego Ładu.

Zmiany w przepisach są tak szerokie, że objęły dosłownie wszystkich! Dotyczą Cię bez względu na to, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniasz pracowników, czy też sam występujesz w roli pracownika.

Choć pełna treść ustawy jest naprawdę obszerna i skomplikowana, najważniejsze zmiany udało się nam streścić w niedługim artykule. Piszemy m.in. o nowym II progu podatkowym, uldze dla klasy średniej, czy też stawkach podatku dla osób opodatkowanych ryczałtem.

Zajrzyj do artykułu również, jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób zmieniają się terminy i zasady rozliczania składki zdrowotnej - to BARDZO WAŻNA informacja dla Ciebie i jedna z fundamentalnych zasad reformy.

Wszystkie kluczowe informacje w pigułce znajdziesz na naszym blogu: Polski Ład - najważniejsze zmiany w podatkach i składkach




Jakie ulgi na nowych firm?

24 stycznia 2022


Z początkiem roku otrzymujemy od naszych (przyszłych) klientów wiele pytań, czy to na pewno dobry moment na otwarcie własnej działalności?

Wiele osób, które przymierzały się do uruchomienia własnego biznesu, zaczęło się wahać. "Czy dam sobie radę z nowymi przepisami?" "A co z podwyżkami - czy po otwarciu firmy będę rzeczywiście płacić dużo?"

Dla wszystkich właścicieli nowych firm i dla osób, które chcą dołączyć do tego grona mamy DOBRĄ WIADOMOŚĆ. Po zmianach przepisów debiutujące na rynku przedsiębiorstwa wciąż mogą liczyć na ulgi - w tym na:

  • zwolnienie z opłaty składek emerytalnej, rentowej, wypadkowej oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przez 6 miesięcy,
  • opłatę obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne przez 24 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.
  • Jako świeżo upieczony przedsiębiorca masz również prawo do popełnienia błędu. Oznacza to, że przez pierwszych 12 miesięcy działalności zdarzą Ci się drobne naruszenia obowiązujących przepisów otrzymasz za nie pouczenie, a nie karę.




Tarcza antykyzysowa w styczniu 2022 - kto może otrzymać środki?

14 stycznia 2022


Czy wiesz, że jeśli Twoja firma działa w branży szczególnie dotkniętej skutkami pandemii, możesz w styczniu 2022 roku skorzystać z pomocy w ramach kolejnej Tarczy antykryzysowej?

Dostępne są dwie formy wsparcia: zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe. Co warto o niej wiedzieć?

  • Tarcza antykryzysowa skierowana jest do firm, których dochód w jednym z dwóch poprzednich miesięcy był o co najmniej 40% niższy, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
  • Dodatkowo ważna jest branża, w której prowadzisz działalność, a dokładniej kod PKD. Pomoc dostępna jest dla firm świadczących usługi:
    - 56.30.Z - przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje),
    - 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
    - 93.29.Z - pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
  • Uwaga! Trzeci ważny warunek, to terminy prowadzenia działalności. Pomoc z tarczy antykryzysowej dostępna jest dla przedsiębiorców, którzy już 31 marca 2021 roku mieli wskazany jeden z powyższych kodów PKD jako PRZEWAŻAJĄCY rodzaj działalności.


Zwróć uwagę, że aby otrzymać pomoc, musisz spełnić jednocześnie wszystkie te warunki. A jeśli je spełniasz, możesz ubiegać się o:

  • Zwolnienie ze składek ZUS za grudzień 2021 r.
    Wniosek możesz złożyć najpóźniej do 28 lutego 2022 roku.
  • Świadczenie postojowe, które w przypadku firm działających w wyżej wymienionych branżach może zostać wypłacone nawet sześć razy.
    Wniosek możesz złożyć najwcześniej 17 stycznia, a najpóźniej - przed upływem 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.




Czy można opodatkować się kartą podatkową?

11 stycznia 2022


Czy możemy spróbować zgadnąć, o czym ostatnio myślisz? Czy myślisz może o... podatkach, a dokładniej odpowiedniej dla Ciebie formie opodatkowania?

Zgadliśmy? Nic dziwnego! Z naszych rozmów z przedsiębiorcami wynika, że wybór najwłaściwszej dla nich formy rozliczania się z fiskusem to w kontekście Nowego Ładu jedna z kluczowych dla nich decyzji.

Od stycznia 2022 roku zaszło w tej kwestii kilka istotnych zmian. Bodaj największą jest likwidacja karty podatkowej (więcej informacji o tej formie opodatkowania znajdziesz w artykule, który jakiś czas temu opublikowaliśmy na naszym blogu: Najodpowiedniejsza forma opodatkowania dla Twojej działalności).

Zgodnie z nowymi przepisami karta zostanie utrzymana tylko dla tych podatników, którzy dotychczas rozliczali się na jej podstawie.




Czym jest ulga za złe długi?

19 października 2021


Mamy dla Ciebie wiadomość o ważnej zmianie w prawie. Choć mamy nadzieję, że nikt z klientów TaxBee nie będzie musiał z niej korzystać, a Twoje rozliczenia z kontrahentami będą zawsze przebiegały wzorcowo.

Od 1 października 2021 r. wprowadzono w życie nowelizację dotyczącą tzw. "Ulgi za złe długi". Na czym polega ta ulga?

Jeśli dostarczasz swojemu klientowi towary lub usługi, wystawiasz fakturę VAT i mimo znacznego przekroczenia terminu płatności nadal nie uda Ci się odzyskać należności, przysługuje Ci prawo do obniżenia zarówno podstawy opodatkowania, jak i należnego podatku.

Zgodnie z nowelizacją okres na odliczenie ulgi zostaje wydłużony z 2 do 3 lat. Będzie można stosować ją już nie tylko w odniesieniu do przedsiębiorców, ale także do sprzedaży na rzecz konsumentów. Do tej pory zastosowanie ulgi nie było możliwe, jeśli dłużnik znajdował się w stanie upadłości lub likwidacji - obecnie to ograniczenie zniknie.

Jak widzisz, istnieją przepisy prawa, które zabezpieczają przedsiębiorców przed odpowiedzialnością za trudności w rozliczeniach z kontrahentami. Warto je znać i w razie potrzeby z nich skorzystać.




Formy opodatkowania firm - którą wybrać?

17 września 2021


Mimo pracowitego początku września, zdążyliśmy opracować kolejny artykuł na bloga TaxBee. Tym razem pod lupę bierzemy formy opodatkowania.

Polecamy Ci ten tekst zwłaszcza jeśli przymierzasz się otwarcia firmy (niekoniecznie pierwszej – również jeśli planujesz np. założyć spółkę). A może już prowadzisz biznes i dojdziesz do wniosku, że warto coś zmienić?

Tak naprawdę każda z form opodatkowania istniejących w polskim prawie ma swoje zalety i swoje ograniczenia. Sprawdź, która będzie najkorzystniejsza w przypadku Twojej firmy oraz dochodów uzyskiwanych z innych źródeł, niż działalność gospodarcza.

Zajrzyj na naszego bloga: Najodpowiedniejsza forma opodatkowania dla Twojej działalności




SLIM VAT 2 - co obejmuje i co to jest?

26 sierpnia 2021


Czy pamiętasz nasz wpis sprzed kilku tygodni o ułatwieniach dla przedsiębiorców w ramach pakietu SLIM VAT? W tamtym poście skoncentrowaliśmy się na przepisach, z których możesz korzystać już od stycznia tego roku.

Dziś czas na część drugą. Przyjrzyjmy się SLIM VAT 2, czyli ułatwieniom, które wejdą w życie od 1 października 2021 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, pakiet SLIM VAT 2 obejmie m.in.:

Możliwość wskazania wybranej formy opodatkowania nieruchomości już w akcie notarialnym.

  • Ułatwienia związane z mechanizmem split payment (podzielonej płatności):
    - uwalnianie środków z zamykanego rachunku VAT,
    - uwalnianie środków z rachunku VAT u podatnika, który ma zaległości w opłacie podatków, ale uzyskał ich odroczenie lub zgodę na rozłożenie zobowiązania na raty,
    - możliwość przeznaczenia środków z rachunku VAT na opłacenie składki KRUS.
  • Wydłużenie okresu, w którym podatnik może odliczyć należny VAT.
  • Ułatwienia związane z rozliczaniem VAT-u za auta firmowe.




Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

11 sierpnia 2021


Nasz dzisiejszy wpis będzie pomocny zwłaszcza jeśli masz pomysł na własny biznes, ale nie wiesz, skąd pozyskać na niego środki.

Wydawałoby się bowiem, że wystarczy tylko zarejestrować działalność i ruszać na podbój rynku!
Ale jest coś, co Cię powstrzymuje, mimo całej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, a nawet pierwszych udanych prób sprzedaży produktów…

Tym czymś są często właśnie… pieniądze. To paradoks: firmę chcesz otworzyć właśnie po to, aby zarabiać, ale nie możesz jej otworzyć, ponieważ potrzebujesz większej gotówki na start.

Błędne koło? Na szczęście – niekoniecznie! Wiele biznesów wystartowało bez dużych inwestycji. A w wielu przypadkach bazą do „odbicia” się na rynku były różne formy pomocy finansowej – w tym dofinansowania i dotacje.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie różnych form finansowania dla nowych firm. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć, jeśli chcesz założyć własną działalność gospodarczą: Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej?




Biała Lista VAT - co to jest?

5 sierpnia 2021


Biała Lista VAT to wykaz wszystkich vatowców, a także firm, których rejestracja do VAT została odrzucona, zostały wykreślone z tego rejestru bądź do niego przywrócone.

Dzięki Białej Liście podatników VAT możesz sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta, a także upewnić się, że podany przez niego numer konta bankowego do rozliczeń jest prawidłowy.

Dane na Białą Listę dostarcza KAS*, która z kolei otrzymuje je z Urzędów Skarbowych. Dlatego otwierając nowy rachunek firmowy pamiętaj, by koniecznie zgłosić taką aktualizację do US (poprzez CEIDG lub – w przypadku spółek – formularz NIP-8 i NIP-2).

*Krajowa Administracja Skarbowa




Jakie zmiany wprowadza SLIM VAT?

29 czerwca 2021


Od 1 stycznia 2021 r. sporo udogodnień pojawiło się w rozliczeniach podatku VAT. Cały pakiet nowych przepisów to SLIM VAT. A SLIM oznacza tu: Simple, Local and Modern, czyli: prosty, lokalny i nowoczesny.

Oto kilka miłych dla Ciebie niespodzianek, które znalazły się w nowych przepisach:

  • Możesz pomniejszyć podatek VAT na bieżąco po wystawieniu korekty in minus (bez czekania na potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę).
  • Masz pewność, w jakich sytuacjach możesz zgodnie z prawem wystawić korektę in plus (z powodów, które pojawiły się już po dokonaniu sprzedaży).
  • Przy eksporcie: masz 3 razy więcej czasu na dostarczenie eksportowanych towarów do nabywcy (teraz jest to aż 6 miesięcy od otrzymania zaliczki) i wciąż możesz zastosować zerową stawkę VAT.
  • Podatek VAT oraz CIT za faktury wystawione w obcych walutach możesz rozliczyć według tego samego kursu walutowego.
  • Masz aż 4 (a nie 3, jak było wcześniej) okresy rozliczeniowe na ujęcie faktury w deklaracji VAT i nie musisz składać przy tym korekty.
  • A jeśli zdecydujesz się na drobne upominki dla klientów lub kontrahentów, możesz kupić prezent za maksymalnie 20 zł bez opłacania podatku.




Kasy fiskalne on-line - kto musi je wdrożyć?

24 czerwca 2021


Przygotowaliśmy nowy artykuł na temat kas fiskalnych on-line! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim! Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych on-line?

Czy wiesz, że kasy fiskalne on-line już od dawna są obowiązkowe np. dla stacji benzynowych i mechaników samochodowych, a od 6 miesięcy spotkacie je w firmach gastronomicznych i hotelach.
Od 1 lipca 2021 do tego grona dołącza kolejna duża grupa usługodawców: fryzjerzy, firmy kosmetyczne, lekarze i prawnicy i inni.

Jak działają kasy on-line? Czy (i kiedy) będą obowiązkowe także dla Ciebie? Odpowiadamy na wszystkie te pytania – w naszym najnowszym artykule.




Dobre biuro rachunkowe - jak je znaleźć?

8 czerwca 2021


Jeśli czujesz, że w Twoich sprawach księgowych coś jest nie tak, najprawdopodobniej masz rację.

Na blogu TaxBee piszemy o tym, dlaczego samodzielne prowadzenie rozliczeń niekoniecznie musi być najodpowiedniejszą opcją (nawet jeśli działalność prowadzisz na małą skalę). Podpowiadamy też, jak wybrać dobre, profesjonalne biuro rachunkowe.

Zobacz, co warto wiedzieć zanim podpiszesz umowę z księgową: Jak wybrać biuro rachunkowe?




Jak założyć własną działalność gospodarczą?

7 maja 2021


Marzysz o własnej firmie IT i zastanawiasz się, od czego zacząć?

W TaxBee bardzo chętnie współpracujemy z klientami, którzy debiutują na rynku. Nie mamy wątpliwości, że ZAWSZE warto spróbować. Każda, nawet największa marka zaczynała kiedyś od pierwszego kroku.
O tym, jak założyć własną firmę w branży informatycznej i dlaczego nie jest to trudne, piszemy w artykule na blogu TaxBee: Jak założyć własną firmę w branży IT?