• Godziny otwarcia: Pon - Pt 7:00 - 17:00
 

Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej?

Otwarcie własnej działalności wymaga sporej inwestycji. W niektórych przypadkach wystarczy np. zakup komputera, w innych przyszłego właściciela firmy czekają większe wydatki, związane np. z pozyskaniem licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego, zakupem nowoczesnego sprzętu lub zaadaptowania pomieszczenia na biuro bądź gabinet. Na szczęście, wydatków tych nie trzeba pokrywać z własnej kieszeni – potrzebne środki można pozyskać dzięki dofinansowaniu.

TaxBee | Biuro rachunkowe dla fajnych firm


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakich dotacji, pożyczek, kredytów i programów możesz skorzystać otwierając firmę?
  • Jakie są warunki każdej z tych form finansowania?
  • Jak legalnie pozyskać środki na rozwój projektu od osób prywatnych?


Dotacja z Urzędu Pracy


Niejedna firma zaczynała działalność właśnie dzięki dotacji z Funduszu Pracy. Aby ubiegać się o tzw. jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej musisz zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Maksymalna kwota dotacji, o jaką możesz się starać, jest 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale 2021 r. wynosi ono 5 681,56 zł). Środki, które uzyskasz, możesz przeznaczyć na otwarcie i rozwój własnej firmy, w tym również na niezbędną pomoc prawną, usługi doradcze czy konsultacje. Pamiętaj, że na rozliczenie dotacji masz czas przez 2 miesiące od rozpoczęcia działalności, natomiast firmę musisz prowadzić przez co najmniej 12 miesięcy (w ten okres wliczają się również ewentualne zwolnienia chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne).

Wskazówka: treść regulaminów przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej może różnić się w poszczególnych Powiatowych Urzędach Pracy. Dlatego przed złożeniem wniosku sprawdź zapisy regulaminu w konkretnym PUP.


Pożyczka na start w biznesie


Alternatywą dla dotacji z Urzędu Pracy jest pożyczka, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie. Możesz z niej skorzystać jeśli należysz do jednej z czterech poniższych grup osób:

  • jesteś studentem ostatniego roku studiów pierwszego lub drugiego stopnia,
  • w ciągu ostatnich 4 lat ukończyłeś szkołę zawodową bądź uczelnię wyższą,
  • masz status osoby bezrobotnej, ale nie osiągnąłeś jeszcze wieku emerytalnego,
  • jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej, ale nie pobierasz z tego tytułu zasiłku opiekuńczego ani świadczenia pielęgnacyjnego.

W przeciwieństwie do bezzwrotnej dotacji z Urzędu Pracy, środki uzyskane w ramach pożyczki na start w biznesie spłacasz w formie miesięcznych rat. Maksymalnie możesz wnioskować o 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Pożyczka ma niskie oprocentowanie (0,01% - 0,03% w skali roku), udzielana jest bez opłat i prowizji. Spłatę możesz rozłożyć na maksymalnie 7 lat i odroczyć ją o rok. Na stronie internetowej Programu dostępny jest kalkulator, który pozwoli Ci na wstępne oszacowanie kwoty miesięcznych rat.


Dotacje unijne


Dofinansowania z Funduszy Europejskich kojarzą Ci się raczej z inwestycjami realizowanymi na wielką skalę? Choć właśnie w takich projektach są one najlepiej widoczne, to w szerokiej ofercie unijnych dotacji znajdują się także programy skierowane do znacznie węższego grona odbiorców. W tym przypadku ma znaczenie, czy jesteś osobą powyżej czy poniżej 30 roku życia, w jakim regionie mieszkasz, czy masz status osoby bezrobotnej, czy może pracujesz np. na umowę cywilnoprawną? Wszystkie aktualnie dostępne programy znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji – w chwili publikacji tego materiału wyświetlało się w niej blisko 3000 pozycji, z czego ponad 2300 stanowiły programy dostępne dla osób powyżej 30 roku życia.

Osobny program skierowany jest wyłącznie do osób młodych (poniżej 30 roku życia), które nie pracują, nie uczą się i nie odbywają obecnie szkoleń. Uczestnicy programu przechodzą ocenę indywidualnych możliwości zarobkowania, a na podstawie jej wyników otrzymują konkretną propozycję wsparcia w otwarciu własnej działalności, a także dostęp do szkoleń czy profesjonalnego doradztwa. Pozyskiwane w ten sposób finansowanie może przekroczyć 20 tys. zł, a dodatkową zaletą programu jest właśnie fachowa pomoc na pierwszym etapie działalności.


Programy Polskiego Funduszu Rozwoju


Podobnie jak dotacje unijne, także finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju to temat-rzeka. Grupa PFR obejmuje szereg instytucji finansowych i doradczych, nastawionych na wspieranie zarówno osób prywatnych, jak przedsiębiorców, a nawet samorządów w rozwoju infrastruktury, wdrażaniu innowacji, a także rozwoju eksportu czy pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych. Szczególnie polecamy Ci zapoznanie się z programami realizowanymi przez PFR, jeśli szukasz środków na rozwój start-upu albo przedsiębiorstwa o wąskiej specjalizacji. Obecnie wśród dostępnych form finansowania znaleźliśmy takie, które przeznaczone są m.in. dla branży gamingowej, programistycznej, data science, finansowej czy e-commerce.


Pożyczki i kredyty bankowe


Komercyjnie działające instytucje finansowe – w tym przede wszystkim banki – mają w swojej ofercie kredyty i pożyczki przeznaczone na pokrycie kosztów otwarcia firmy. Dzięki temu, nawet gdy rozpoczynasz działalność i z oczywistych względów nie możesz wykazać się jeszcze żadną historią transakcji czy uzyskiwanych przychodów, masz szansę na pozyskanie finansowania dla Twojego biznesu. Zarówno maksymalna wysokość kredytu lub pożyczki, jak i jej oprocentowanie, minimalna oraz maksymalna liczba rat zależne są od konkretnej oferty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że finansowanie dla nowo otwartej działalności wymaga najczęściej zabezpieczenia np. w postaci weksla, hipoteki lub poręczenia.


Serwisy crowdfundingowe


To stosunkowo nowa forma finansowania, dostępna nie tylko dla przedsiębiorstw (w tym start-upów), ale także dla różnego typu projektów niezwiązanych z konkretną instytucją czy działalnością. Platformy crowdfundingowe pozwalają na legalne i łatwe technicznie gromadzenie funduszy na realizację określonego celu na zasadzie wpłat od prywatnych użytkowników, którzy najczęściej nie są w żaden sposób formalnie powiązani z firmą. W zamian za wsparcie projektu, gdy cel zbiórki zostanie osiągnięty, a projekt zrealizowany, otrzymują oni określone benefity, np. nagrody czy bezpłatne próbki bądź egzemplarze produktu. Zbiórka poprzez platformy crowdfundingowe sprawdza się zwłaszcza w przypadku ciekawych, innowacyjnych projektów oraz projektów realizowanych przez osoby już znane użytkownikom portalu (np. blogerów czy też influencerów). Jeśli planujesz zebrać środki właśnie drogą crowdfundingu, przygotuj się solidnie do prezentacji swojego pomysłu – tak by potencjalni wspierający zrozumieli i docenili jego atrakcyjność.