• Godziny otwarcia: Pon - Pt 7:00 - 17:00
 

Jesteś z Ukrainy i chcesz otworzyć firmę w Polsce? Zobacz, jak to zrobić!

Obywatele Ukrainy już od kilku lat bardzo chętnie wybierają Polskę jako miejsce zamieszkania i pracy. Ułatwiły to przyjaźniejsze imigrantom przepisy, które weszły w życie na początku 2018 r. i zniosły m.in. konieczność zawarcia umowy z pracodawcą już na etapie uzyskiwania pozwolenia na pobyt czasowy (i na pracę). W związku z wybuchem wojny na Ukrainie na początku 2022 roku znacznie większa liczba osób zdecydowała się na opuszczenie swojej ojczyzny - a wiele spośród nich znalazło schronienie właśnie w Polsce i rozpoczęło poszukiwanie pracy lub zdecydowało się na założenie własnej firmy. W naszym artykule podpowiadamy, jak obowiązujące przepisy regulują założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy.

TaxBee | Biuro rachunkowe dla fajnych firm

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić, by legalnie prowadzić firmę w Polsce?
  • Jak zalegalizować Twój pobyt?
  • Jak uzyskać numer PESEL?
  • Dlaczego warto założyć profil zaufany?
  • Jak zarejestrować działalność w CEIDG?
  • O jakich terminach musisz pamiętać?


Jakie warunki musi spełnić obywatel Ukrainy, gdy chce otworzyć firmę w Polsce?

Założenie działalności gospodarczej przez osobę pochodzącą z Ukrainy możliwe jest dokładnie na takich samych zasadach, na jakich swoje firmy otwierają obywatele Polski. Musisz spełnić jedynie dwa warunki: posiadać numer PESEL i przebywać na terenie naszego kraju legalnie.

Co trzeba zrobić, aby Twój pobyt w Polsce był legalny?

  • Jeśli przyjechałeś/przyjechałaś do Polski z Ukrainy przed wybuchem wojny w lutym 2022 roku, musisz posiadać tzw. tytuł pobytowy. Jest to zezwolenie na pobyt stały albo czasowy, może to być również zaświadczenie o przyznaniu ochrony czasowej (wydawane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców) albo paszport (w ruchu bezwizowym).
  • A może nie masz jeszcze tytułu pobytowego, ale złożyłeś/złożyłaś wniosek np. o pozwolenie na pobyt czasowy? W takiej sytuacji już od chwili złożenia wniosku przebywasz na terytorium Polski legalnie.
  • Natomiast jeśli przyjechałeś/przyjechałaś do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku otrzymujesz w pierwszej kolejności właśnie ochronę czasową. Obowiązuje ona przez 18 miesięcy (do sierpnia 2023 roku).

A jak uzyskać numer PESEL? Wniosek złożysz w dowolnym urzędzie gminy. Możesz również np. zameldować się w mieszkaniu, w którym zamieszkasz - wówczas PESEL zostanie Ci nadany automatycznie.

Pamiętaj również, że jeśli masz jakiekolwiek pytania o legalizację pobytu albo nadanie numeru PESEL, możesz poprosić o pomoc w najbliższym urzędzie gminy albo skontaktować się z Urzędem do Spraw Cudzoziemców.


Profil zaufany - dlaczego warto go założyć?

Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL możesz zawnioskować od razu również o utworzenie profilu zaufanego. Naprawdę warto zdecydować się na jego założenie. Dzięki profilowi zaufanemu - po zalogowaniu na stronę ePUAP (epuap.gov.pl) - załatwisz wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu.

Profil zaufany przyda Ci się zarówno podczas otwierania działalności gospodarczej, jak i podczas wyrabiania dokumentów, składania deklaracji podatkowych (PIT), kontaktów z urzędami, a nawet w życiu prywatnym - np. podczas rejestrowania się w przychodni zdrowia lub szpitalu, albo kupowania w aptece leków na receptę.


Jednoosobowa działalność gospodarcza obywatela Ukrainy - jak ją otworzyć?

Indywidualna działalność gospodarcza to najłatwiejszy wybór. Taką firmę możesz otworzyć szybko - nawet w ciągu 7 dni od złożenia wniosku z CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Pamiętaj, że rejestracja jednoosobowej działalności jest zawsze bezpłatna! Wniosek złóż osobiście w urzędzie gminy - albo on-line, jeśli posiadasz profil zaufany. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022, urzędnik może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego legalność pobytu. Do prowadzenia działalności niezbędne jest zgłoszenie Twojej firmy w Urzędzie Skarbowym oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono jednak wysyłane automatycznie, na podstawie tego samego druku, który składasz w CEIDG, by zarejestrować firmę. Pamiętaj jednak, że w ZUS musisz złożyć dodatkowo druk ZUS ZUA (jeśli własna działalność będzie Twoim głównym źródłem dochodów) albo ZUS ZZA (jeśli jesteś już zatrudniony/zatrudniona na umowę o pracę, a własna firma będzie dla Ciebie dodatkowym źródłem dochodów). Przy rejestrowaniu działalności zwróć również uwagę na to, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie korzystna. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule:
Najodpowiedniejsza forma opodatkowania dla Twojej działalności.


Założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy - pamiętaj o ważnych terminach!

Firmę możesz prowadzić tak długo, jak długo przebywasz w Polsce legalnie. Dlatego - jeśli przyjechałeś po wybuchu wojny i korzystasz z ochrony czasowej - pamiętaj, aby 9 miesięcy po przyjeździe do Polski złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Pozwoli Ci on zalegalizować przebywanie w kraju na kolejne 3 lata.


W TaxBee zajmiemy się rozliczeniami Twojej firmy

Jeśli jesteś z Ukrainy i chcesz otworzyć firmę w Polsce, z przyjemnością poprowadzimy Twoje rozliczenia.

Zajmujemy się wszystkim, czego możesz potrzebować, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę. Obsługę prowadzimy w języku polskim.