Obywatele Ukrainy już od kilku lat bardzo chętnie wybierają Polskę jako miejsce zamieszkania i pracy. Ułatwiły to przyjaźniejsze imigrantom przepisy, które weszły w życie na początku 2018 r. i zniosły m.in. konieczność zawarcia umowy z pracodawcą już na etapie uzyskiwania pozwolenia na pobyt czasowy (i na pracę). W związku z wybuchem wojny na Ukrainie na początku 2022 roku znacznie większa liczba osób zdecydowała się na opuszczenie swojej ojczyzny - a wiele spośród nich znalazło schronienie właśnie w Polsce i rozpoczęło poszukiwanie pracy lub zdecydowało się na założenie własnej firmy. W naszym artykule podpowiadamy, jak obowiązujące przepisy regulują założenie firmy w Polsce przez obywatela Ukrainy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Założenie działalności gospodarczej przez osobę pochodzącą z Ukrainy możliwe jest dokładnie na takich samych zasadach, na jakich swoje firmy otwierają obywatele Polski. Musisz spełnić jedynie dwa warunki: posiadać numer PESEL i przebywać na terenie naszego kraju legalnie.
Co trzeba zrobić, aby Twój pobyt w Polsce był legalny?
A jak uzyskać numer PESEL? Wniosek złożysz w dowolnym urzędzie gminy. Możesz również np. zameldować się w mieszkaniu, w którym zamieszkasz - wówczas PESEL zostanie Ci nadany automatycznie.
Pamiętaj również, że jeśli masz jakiekolwiek pytania o legalizację pobytu albo nadanie numeru PESEL, możesz poprosić o pomoc w najbliższym urzędzie gminy albo skontaktować się z Urzędem do Spraw Cudzoziemców.
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL możesz zawnioskować od razu również o utworzenie profilu zaufanego. Naprawdę warto zdecydować się na jego założenie. Dzięki profilowi zaufanemu - po zalogowaniu na stronę ePUAP (epuap.gov.pl) - załatwisz wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu.
Profil zaufany przyda Ci się zarówno podczas otwierania działalności gospodarczej, jak i podczas wyrabiania dokumentów, składania deklaracji podatkowych (PIT), kontaktów z urzędami, a nawet w życiu prywatnym - np. podczas rejestrowania się w przychodni zdrowia lub szpitalu, albo kupowania w aptece leków na receptę.
Indywidualna działalność gospodarcza to najłatwiejszy wybór. Taką firmę możesz otworzyć szybko - nawet w ciągu 7 dni od złożenia wniosku z CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Pamiętaj, że rejestracja jednoosobowej działalności jest zawsze bezpłatna! Wniosek złóż osobiście w urzędzie gminy - albo on-line, jeśli posiadasz profil zaufany. W przypadku obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski przed 24 lutego 2022, urzędnik może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego legalność pobytu.
Do prowadzenia działalności niezbędne jest zgłoszenie Twojej firmy w Urzędzie Skarbowym oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono jednak wysyłane automatycznie, na podstawie tego samego druku, który składasz w CEIDG, by zarejestrować firmę. Pamiętaj jednak, że w ZUS musisz złożyć dodatkowo druk ZUS ZUA (jeśli własna działalność będzie Twoim głównym źródłem dochodów) albo ZUS ZZA (jeśli jesteś już zatrudniony/zatrudniona na umowę o pracę, a własna firma będzie dla Ciebie dodatkowym źródłem dochodów). Przy rejestrowaniu działalności zwróć również uwagę na to, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie korzystna. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule:
Najodpowiedniejsza forma opodatkowania dla Twojej działalności.
Firmę możesz prowadzić tak długo, jak długo przebywasz w Polsce legalnie. Dlatego - jeśli przyjechałeś po wybuchu wojny i korzystasz z ochrony czasowej - pamiętaj, aby 9 miesięcy po przyjeździe do Polski złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Pozwoli Ci on zalegalizować przebywanie w kraju na kolejne 3 lata.
Jeśli jesteś z Ukrainy i chcesz otworzyć firmę w Polsce, z przyjemnością poprowadzimy Twoje rozliczenia.
Zajmujemy się wszystkim, czego możesz potrzebować, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą albo spółkę. Obsługę prowadzimy w języku polskim.